Doğu'nun beyefendisi   


turkcell süper lig fenerbahçe galatasaray beşiktaş diet zayıflama sağlık spor kozmetik moda fal burç iddia türküleri mp3 şarkıları indir resimler

 

English - Summary
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tarihçesi
Kemaliye Adı
Eğitim ve Öğretim
Eğitim ve Öğretim
Eğin'de Sosyal Hayat
Eğin'de Ticari Hayat
Eğin'de Sanayi
Ayakkabıcılık
Eğin Türküleri
Eğin Manileri
El Sanatları
El Sanatları
Eğin Ağzı
Eğin Mutfağı
Eğin Bitki Örtüsü
Eğin'nin Su Kaynakları
Yeraltı Zenginlikleri
Kemaliye'nin Köyleri
Araştırma-Literatür
Kemaliye Haber Ajansı

Kemaliye'de Turizm

Kemaliye'de Yamaç Paraşütü

Eğin'de Turizm
Etkinlikler Takvimi
Gezilmeli Görülmeli
Eğin Fotoğrafları
Eğin'de Ne Yenir, İçilir?
Konaklama Tesisleri
Eğin'de Alışveriş
Eğin'e Nasıl Ulaşılır?

Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting

Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Faydalı Bilgiler ve Gazete Haberleri

Hacı Ali Akın
SKY LIFE (English)
Ferhatların Kenti 1
Ferhatların Kenti 2
Kemaliye'ye...
Kemaliye hazineleri
Azmin Zaferi
Erzincan'da Yaz
Olmadı Sayın Vali
Vali Bey Birgün
Tarihi Kentler Birliği
Bilgisayar hayatımı...
Ali Coşkun
Barışı severim...
Altın Rezervi
100 ton altın rezervi
Taşyolu ve Getirdikleri
Kemaliye hazineleri
Köprü, Ayşe Kulin
Doğu'nun beyefendisi
Turizm Fuarı 1
Turizm Fuarı 2
Kadıgölü
H.Ali Akın M.Y.Okulu
...Ve Nostalji
Cumhuriyet Bayramı
Trilyonluk Miras
1840 Sayımı
Balkırı’da ev sevinci
Özel Müze
Alevi-Sunni ...
Eğin'de Namaz Vakitleri
Hıdır Abdal Sultan
Akıl veren çok
Erozyon Keban'ı ...
Kitaplar ve Tezler
İpekçilik Milli Komitesi
Ankara unutunca...
Bir Toplantı'nın ...
Şiirler
Ermeni İsyanları

Tatil, turist doğal ürünler, outdoor,  rafting, kano, trekking. Tatil fırsatları. Bot safari. Anadolu evleri, tarihi kültür turları.  istamboul, Canakkale, Anzac Tour, Anzac day Cappadocia, Hotels in Cappadocia, Cappadocia Hotels, tours Cappadocia, baloon tours, cave hotels in cappadocia, Kapadokya, sufism, sufist, Kayseri, Hotels in Kayseri, Kayseri Hotels, tours in Kayseri, Trabzon, Trabzon Hotels, Hotels in Trabzon, tours Trabzon, laz, sumela manastiri, monastery, Sinop, Sinop Hotels, Hotels in Sinop

İ

Doğu'nun beyefendisi

Haber Tarihi: 20.10.2003

Yetiştirdiği başarılı ve saygıdeğer insanlarıyla meşhur Kemaliye (Eğin), bağlı bulunduğu il Erzincan'ı solluyor. Cumhuriyetten sonra Kemaliye ismini alan ilçeyi, ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde, "Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba" diye anlatıyor. Raftingten dağcılığa her türlü doğa sporunu yapabileceğiniz, okuma yazma oranının Türkiye ortalamasını sollayan ilçe, mimarisiyle de Doğu'nun Safranbolusu.

1921 Ağustos'unun son haftası. Yunan ordusu Ankara yakınlarına gelmek üzere. Millet Meclisinde tartışmalar var. Muhalifler, Mustafa Kemal Paşa'ya ithamlarda bulunuyor. Bu durumu öğrenen Eğinliler, Misak-ı Milli Derneği'ni kuruyor. Paşaya bağlılıklarını bildiren yazılar yazarak asker ve silah göndermeyi ve Eğin isminin Ulu Önder'in ismiyle değiştirilmesini talep ediyorlar. Bu mektuplardan biri Mustafa Kemal Paşaya kürsüde ulaşır. Paşa hemen okur ve "Efendiler" der, "Bizlere milletin güveni kalmadığını söylüyorsunuz. Eğin'den şimdi elime ulaşan bu telgrafta, bize sadık halkın sesi var." Okunanlar, mebusları mücadeleye tam destek verecek ölçüde rahatlatır. Paşa, ertesi gün Misak-ı Milli Derneği başkanı Hanifzade Ömer Lütfi Bey'e bir telgraf çekerek hem teşekkür eder hem de Kemal isminin Eğin'e verilmesini söyler. İşte Eğin'in, Kemaliye oluşunun kısa öyküsü. Fırat nehri boyunca 15 kilometrelik kanyonu geçince Hoton Dağı'nın önünde, yeşillikler içindeki Kemaliye'ye ulaşıyorsunuz. Kültürel mirasımızın en güzel örnekleri özgün evler, meyve bahçelerinin arasına gizlenmiş.

Kemaliye Vakfı

İlçeyi, Kemaliye (Eğin) Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Genel Sekreteri Nurhan Aykan'dan dinledik. Vakıf, Ulaştırma eski Bakanı, şimdiki Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın çabalarıyla kurulmuş. Doğma büyüme İstanbullu Nurhan Hanım, her yaz babaannesiyle ata toprağı Kemaliye'ye tatile gidiyor. "Hafta sonu Doğu Ekspresi'ne atlar, Eğin'e giderdik. Elektrik yoktu. Babaannem karanlıktan korkmayayım diye beni güneş batarken yatırırdı. Hayatlarımızın zenginliği oralar, bizim için çok özel yerler." Vakıf üyelerinin hepsinin bu bilinçle, Kemaliye için çalıştığını söyleyen Aykan, temel amaçlarının Kemaliye ilçesinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak ve kültürel mirasın sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Türkiye'nin doğusunda Munzur Dağları arasında yer alan, tarihi 11'nci Yüzyıl'a uzanan Kemaliye, yabancı gezginlerin kayıtlarında övgü dolu cümlelerle yer alıyor. Örneğin ünlü Alman yazar Moltke (1839) Kemaliye'yi Asya'da gördüğü en güzel şehir olarak tanımlıyor.

Ev sanatı

Kemaliye, 19'uncu Yüzyıl sonlarındaki mimari dokusunu günümüze aktarabilmiş nadir yerleşim yerleri arasında. Eğimli vadinin setlendirilmesiyle oluşan yerleşim dokusu, nehirden itibaren bağ ve bahçelerle yükselmeye başlıyor. Yerleşim bugün özellikle geleneksel konut dokusuyla kimlik kazanıyor. Kemaliye, kuruluşundan itibaren Türkler'le Ermeniler'in birlikte yaşadığı bir yer. Evler de bu ortak kültürün ayrıntılarını yansıtıyor. Dut, ceviz, çınar ve kavak ağaçları içinde yer alan bu evler, çevreyle mimari arasındaki uyumun en güzel örneklerini sunuyor. Eğin evlerinde tüm oturma mekanları manzaraya, yani Fırat'a bakıyor. Okuma yazma oranı çok yüksek. Nüfusu 10 bine yaklaşan ilçede neredeyse suç işlenmiyor. Görüşlerini aldığımız ilçe hakimi, suç oranının yok denecek kadar az olduğunu söylüyor. Kemaliyelilerin değişiyle savcı ve hakim sabahtan akşama tavla oynuyormuş. Yöre halkı, yıllardır boş olduğu için kapalı tutulan cezaeviyle gurur duyuyor. KEMAV Genel Sekreteri Nurhan Aykan, ilçelerinde iç turizme yönelik çekici etkenlerin çok fazla olduğunu anlatıyor: "Eğin'in sert yamaçlarını Fırat'ın suyu aşındırıyor. Bu da bize eşsiz doğa turizmi imkanı sağlıyor. Özellikle rafting ve dağcılık, epeyce turisti buralara getiriyor. Ayrıca görmeden ölmeyin tadında şelalemiz, Karanlık Kanyonumuz var. Herkesi ilçemize bekliyoruz". Kemaliye halkı, cüzi bir ücret karşılığı ziyaretçileri otantik evlerde ağırlamaya da hazır.

Tokmağa göre misafir

Eğin evlerinde dikkate değer bir cephe elemanı da kapı tokmakları. Her kapıda dövme demir iki tokmak bulunuyor. Üstte bulunan kalın sesli tokmak, yabancı erkek misafirler için. İnce sesli diğer tokmağı ev halkı ve kadın misafirler kullanıyor. Böylece ev halkı hazırlıksız yakalanmıyor ve tokmağın çıkardığı sese göre gelen karşılanıyor.

Eğinli ünlüler

Yörenin kültürel değerleri kadar sosyal anlayışı da örnek nitelikte. Bu dar coğrafyadan çıkan insanlar, kentlerde ekonomide ve bürokraside önemli noktalarda bulunmuş. Tanınmış Kemaliyeliler arasında, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Ziya Aktaş, Şair-Yazar Ahmet Kutsi Tecer, 12 Eylül sonrası Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara, Yapımcı Mustafa Oğuz, Müzisyen Mustafa Özgül, Çukurova Medya Grubu Başkanı Tuncay Özkan, Gazeteci Yusuf Ziya Ademhan, eski Başbakan Şemsettin Günaltay 1949 yılında başbakan ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i sayabiliriz.

El işi kasaba

Eğin yemenisi adı verilen ayakkabılar, değerli sanat eserleri olarak evlerin en nadide köşelerinde sergileniyor. Düğün, kına gecesi gibi eğlencelerde özenle giyilen yemenide sağ ve sol ayak için ayrı kalıp aranmıyor. Eğin'in her yerinde halkın el sanatlarına düşkünlüğünü görebiliyorsunuz. Deri ve ağaç oymacılığında adeta genetik olarak becerikli halk, ilçeyi oya gibi işlemiş.

Kaynak: AKŞAM- Bayhan GÜLERHAN-

Kemaliye:Evleri

Evde Gündelik Yaşam
Evler ve Kapılar
Mimari Özellikleri
Ev Maketleri
Ev Resimleri

Önemli Siteler

- Kemaliye Haber Ajansı

- Doğa Sporları Şenliği

- Kemaliye Köyleri Forumları

- Kemaliye Eğin Radyosu (Aktif Değil)

- KEMAV Vakfı

- Kemaliye Kaymakamlığı

- Kemaliye Evleri

- Kemaliye'de Turizm

- Kedost Turizm Acentası

- Email İle İletişim Grubu


Çanakkale'de Şehit olan Kemaliyeliler!


Kemaliyeli Yazılar

- Eğin'de Ayakkabıcılık

(Osman Bedri Sağçolak)

- Eğin'de Köy Düğünü

(Tacin Ersoy)

- Kemaliyeli Çanakkale Şehitleri


Kemaliye (Eğin) ezgileri ve oyun havaları CD ve Kaseti

Sanatçı: Fikret Köse


Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Resimleri


STK'lar ve Resmi Daireler

Vakıf ve Derneklerimiz
Resmi Daireler, İrtibat


Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ve Kemaliye Temsilciliği

Kuruluş Öyküsü
Tarihi Kentler Birliği
Çekül Vakfı
Kentler Çocuklarındır
7 Bölge 7 Kent

Kemaliye Kenti

 

ve

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği

üyesidir!


Kemaliye Resimleri

Vali Recep Yazıcıoğlu
Kemaliye Amblemler
Kemaliye Haritaları
Kemaliye Evleri
L. Özgünaydın -Evler
L. Özgünaydın-Manzara
Dr. F. Çelikmen Albümü
Kapı Tokmakları
Kemaliye Fotoğrafları
Halı Şti. ve Çuval Dokuma
Folklör ve Fotoğraflar
Taşyolu Fotoğrafları
Tandır Fotoğrafları
Ersoy Atay Albümü 1
Ersoy Atay Albümü 2
Ersoy Atay Albümü 3
Belediye Broşürü
Doga Sporları Resimleri
Eğin Eğitim Kurumları
Bitkiler ve Hayvanlar
Ressam Selami Yazıcı


NÜFUS:

1997

3.086

1990

2.044

1985

3.007

1980

2.614


Göç ve Gurbet

Eğin, Göç ve Gurbet
Gurbette Eğinli
Email Haberleşme Grubu

Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?


 tour, gallipoli, Edirne, Edirne Hotels, Hotels in Edirne, tours Edirne, Central Region of Turkey, Ankara, Ankara Hotels, Hotels in Ankara, Tours Ankara, estambuli istambul, Turkei, Turkiye, Turquia, Istamboul, Bursa, Bursa Hotels, Hotels in Bursa, Tour in bursa, Hotels of Bursa, Canakkale, Canakkale Hotels, Hotels in Canakkale, Hotels of Canakkale, Troya, Tours in  kapatuka, Konya, Konya Hotels, Hotels in Konya, tours Konya, mevlana celalettin rumi, dervishes,


Sorularınız için: bilgi @ kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR. HOSTING By KeskinMavi Hosting.

Kemaliye.net projeleri bir Proje Evi Yerel Kalkınmaya ve Tanıtıma Destek Projesidir.

Son güncelleme: 05/09/10.