Ankara unutunca...   


turkcell süper lig fenerbahçe galatasaray beşiktaş diet zayıflama sağlık spor kozmetik moda fal burç iddia türküleri mp3 şarkıları indir resimler

 

English - Summary
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tarihçesi
Kemaliye Adı
Eğitim ve Öğretim
Eğitim ve Öğretim
Eğin'de Sosyal Hayat
Eğin'de Ticari Hayat
Eğin'de Sanayi
Ayakkabıcılık
Eğin Türküleri
Eğin Manileri
El Sanatları
El Sanatları
Eğin Ağzı
Eğin Mutfağı
Eğin Bitki Örtüsü
Eğin'nin Su Kaynakları
Yeraltı Zenginlikleri
Kemaliye'nin Köyleri
Araştırma-Literatür
Kemaliye Haber Ajansı

Kemaliye'de Turizm

Kemaliye'de Yamaç Paraşütü

Eğin'de Turizm
Etkinlikler Takvimi
Gezilmeli Görülmeli
Eğin Fotoğrafları
Eğin'de Ne Yenir, İçilir?
Konaklama Tesisleri
Eğin'de Alışveriş
Eğin'e Nasıl Ulaşılır?

Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting

Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Faydalı Bilgiler ve Gazete Haberleri

Hacı Ali Akın
SKY LIFE (English)
Ferhatların Kenti 1
Ferhatların Kenti 2
Kemaliye'ye...
Kemaliye hazineleri
Azmin Zaferi
Erzincan'da Yaz
Olmadı Sayın Vali
Vali Bey Birgün
Tarihi Kentler Birliği
Bilgisayar hayatımı...
Ali Coşkun
Barışı severim...
Altın Rezervi
100 ton altın rezervi
Taşyolu ve Getirdikleri
Kemaliye hazineleri
Köprü, Ayşe Kulin
Doğu'nun beyefendisi
Turizm Fuarı 1
Turizm Fuarı 2
Kadıgölü
H.Ali Akın M.Y.Okulu
...Ve Nostalji
Cumhuriyet Bayramı
Trilyonluk Miras
1840 Sayımı
Balkırı’da ev sevinci
Özel Müze
Alevi-Sunni ...
Eğin'de Namaz Vakitleri
Hıdır Abdal Sultan
Akıl veren çok
Erozyon Keban'ı ...
Kitaplar ve Tezler
İpekçilik Milli Komitesi
Ankara unutunca...
Bir Toplantı'nın ...
Şiirler
Ermeni İsyanları

Tatil, turist doğal ürünler, outdoor,  rafting, kano, trekking. Tatil fırsatları. Bot safari. Anadolu evleri, tarihi kültür turları.  istamboul, Canakkale, Anzac Tour, Anzac day Cappadocia, Hotels in Cappadocia, Cappadocia Hotels, tours Cappadocia, baloon tours, cave hotels in cappadocia, Kapadokya, sufism, sufist, Kayseri, Hotels in Kayseri, Kayseri Hotels, tours in Kayseri, Trabzon, Trabzon Hotels, Hotels in Trabzon, tours Trabzon, laz, sumela manastiri, monastery, Sinop, Sinop Hotels, Hotels in Sinop

İ

Ankara unutunca, kendini spora verdi.

Tarih: Belirsiz

Bir gün Vali Recep Yazıcıoğlu, televizyonda hararetle sistem eleştirisinde bulunuyormuş. Devrin içişleri bakanı yanındaki müsteşarına dönerek sormuş; "Yahu bu adam kimden kuvvet alıyor?" Müsteşar cevaplamış; "Herhalde sizden efendim!"

Sıradışı çıkışları ile tanınan Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, 8 senedir aynı şehrin valiliğinde kalarak bir rekorun da sahibi oldu. Tabii orada kalması ya da gitmesi kendi iradesine bağlı değil. Ama Türkiye'de 8 senede 8 hükumet değişmesine, bunun da farklı farklı partilerden en az 8 içişleri bakanı anlamına gelmesine rağmen, Yazıcıoğlu hiçbir valiler kararnamesinde yer almadı. Sanki, Ankara onu Erzincan'da unuttu.

Tecrübesi, birikimi ve performansı dikkate alındığında aslında Erzincan'dan büyük şehirlere gelmesi beklenen bir idareci Yazıcıoğlu. Ama kendisine sorarsanız tayinlerde küçük-büyük şehir diye bir prosedür mevcut değil, valiliğe Eskişehir'den, Trabzon'dan başlayanlar var. Valiliğin politik bir makam olduğunu, dolayısıyla herhangi bir şehre tayinin tamamen hükumetin takdiri olduğunu söylüyor.

En genç vali olarak işe koyulmuştu

36 yaşında Türkiye'nin en genç valisi olarak Tokat'ta göreve başladığında, validen çok şantiye şefi gibi halkla bütünleşerek bir 'Toplum Kalkınma Modeli' ortaya çıkarmıştı. O dönemde devlet-halk dayanışmasıyla Tokat ve onun köylerinde bütün Cumhuriyet tarihinde yapılandan daha fazla derslik inşa edildi. Üstelik bu inşaatların birim maliyeti bütün devlet ihalelerinin altında gerçekleşti. Çünkü bu modelde aracılar, müteahhitler, ihaleler ortadan kaldırılıyor, bizzat Özel İdare ile halk elele iş yapıyorlardı.

Yazıcıoğlu, Tokat'ta iken yılın bürokratı seçildi. Uyguladığı model basında büyük ilgi gördü. Üniversitelerde tez konusu oldu. Kendisinin de bu konuda bir kitabı bulunuyor. Devlet çarkı içinde bürokrasinin nasıl bir dev olduğunu söyleyen, Türkiye'nin her dakika Ankara'ya taşınmakta bulunuşunu şiddetle tenkit eden, Türkiye'nin otuzlu yılların idare etme anlayışı ile yönetilemeyeceğini söyleyen, Türkiye'de yaşanan aydın oligarşisine, bürokrasi despotizmine karşı çıkan hep o idi.

Dört sene Tokat'ta valilik yaptıktan sonra Aydın'a tayin edilen Yazıcıoğlu, 1991 senesinde de Erzincan valiliğine geldi. Tam o sırada da Erzincan depremi şehri yerle bir etti. Yazıcıoğlu, yıkılan şehri kısa sürede yeniden inşa etme başarısı gösterirken burayı Türkiye'de altyapı sorunu olmayan tek şehir haline de getirdi ve Cumhurbaşkanı Demirel'e şu sözü söyletti; "Türkün kısa zamanda ne yapabileceğini merak edenler Erzincan'ı görsünler..." Erzincanlılar, 500 milyon dolar harcanarak yeniden inşa edilen Erzincan'da deprem zenginleri ortaya çıkartılmadığına da dikkat çekiyorlar.

Ankara'nın Erzincan'da unuttuğu Vali Yazıcıoğlu, son zamanlarda söz ve icraatlarından çok yaptığı sporla gündeme geliyor. Rafting, dağcılık, yamaç paraşütü vali beyin son gözdeleri. Aynı zamanda beyaz ekmek ve boyalı meşrubat karşıtı kampanyaları da duyuluyor.

Bu faaliyetler tamam da, konuşmaları adeta birer sivil muhtıra gibi anlaşılan Yazıcıoğlu artık konuşmayacak mı? Vali bey "Ben öyle aman aman şeyler söylemiyorum. Söylediklerim 5 yıllık kalkınma planlarında yazan, hükumet programlarında yeralan, Meclis'ten geçmiş ama hayata geçememiş konular. Karnımdan değil yürekten konuşuyorum" diyor. Sporla ilgili olarak da depremden sonra sporu ihmal ettiğini, ancak şimdi fırsat bulduğunu belirtiyor. Sporun, doğal güzellikleri ortaya çıkarmanın, Doğunun imajını değiştirmek için psikolojik bir mücadele olduğuna işaret ediyor. Yazıcıoğlu, rafting yaparken 76 yaşında bir Erzincanlının kendilerine katıldığını, bunun da sporu yaygınlaştırma adına güzelliğine değiniyor.

Recep Yazıcıoğlu, Erzincan'da halk-devlet işbirliği ile kalkınmanın devam ettiğini 350 köye içme suyu götürüldüğünü, 150 köye derslik yapıldığını söyledikten sonra yılan hikayesine dönen Başpınar Köprüsü için 1 trilyon istenirken kendilerinin bunu 100 milyara tamamladıklarına dikkat çekiyor. Kemaliye-Ankara yolunu 200 kilometre kısaltan 7 kilometrelik Taşyol Tünel çalışmasının mahalli imkanlarla 6 kilometresi de bitmiş durumda. Kendisine hangi şehre vali olmak istediğini sorduğumuzda, kaymakam olurken ilk tayini için problemi ve potansiyeli çok olan bir yer istediğini anlatıyor ama valilerin böyle bir tercihi ve teklifinin olamayacağını hatırlatıyor. Kendisinin görmezden gelinme sebebi için de "Biz il başkanlığı değil valilik yaparız. İl başkanlarına da valilik yaptırmayız" diye cevaplandırıyor. Bunca senenin tecrübesiyle de, "İhtiyaç varsa, bu takdir edilecekse hazırız, edilmeyecekse de hazırız" diye de ekliyor.

Recep Yazıcıoğlu ne söylerse söylesin ilk valiliğini genel nüfusu 600 bin olan Tokat'ta, ikinci valiliğini 700 bin nüfuslu Aydın'da yaparken, 300 bin nüfuslu Erzincan'a tayin edilip 8 sene tutulması bu tayinin sürgünden öte ceza olduğunu getiriyor akla. Bürokrasideki yaşlı kesimin Yazıcıoğlu'nu sevmediği biliniyor. Büyük şehre gidip daha büyük işler yapması statükocuları daha fazla rahatsız edeceği için "olmuş meyvayı dalında çürütmek" formülünü işletiyorlar.

"Halk da sınıfta kaldı"

30 yılı aşkın meslek hayatında aydın despotizmine karşı sözleri, oligarşik yapıya tenkitleri ile gündeme gelen Recep Yazıcıoğlu, şimdilerde halka da yükleniyor. Gelecek için karamsar olduğunu belirten Vali; "Herkes sisteme teslim, yeniden yapılanma için eylem yok. Halkın talebi yok. Halkımız duyarsız, ilgisiz. Çarkıfelek'e, Sibel Can'a gösterdiği ilgiyi değişime göstermiyor. Siyasi iktidar bindiği dalı neden kessin? Duyarsız yığınlar kendi varlığının farkına varmadı, çünkü örgütlenemedi. Bana sorarsanız millet sınıfta kaldı. Halkımız korkuyor çünkü ana dayağı, baba dayağı, polis dayağı, asker dayağı ile halkımızı korkutuyoruz. Bu kadar dayaktan sonra duyarsız oluyor. O kadar ki; kendisine zararlı olan yiyecek ve içecekleri söylüyoruz adam anlamıyor. Beyaz ekmek yeme, beyaz ekmek demek nişasta demek, tansiyon, kolesterol demektir diye anlatıyoruz, adam yine gidip beyaz ekmek alıyor. Boyalı içecek içme diyoruz, tabii içecek, ayran iç diyoruz adam anlamıyor. İçki, sigara tüketimi ve kumar oynamada dünyada dördüncüsüyüz. Bu muazzam halktan ne beklenir!"

2 Haziran'da 52 yaşına giren Recep Yazıcıoğlu, o kadar şikayetçi ve ümitsiz ki; mezar taşına şunu yazdırmayı düşünüyor; "Hür, demokrat, adam gibi bir ülkede yaşayamadan gitti". Bunları halkımızı tahrik etmek için söylediğini belirten Yazıcıoğlu maalesef kimsenin takmadığını da üzülerek belirtiyor. 'Yeniden yapılanma', 'üreten vali' söylemlerinin sık sık gündeme geldiği şu günlerde, bakalım Vali Recep Yazıcıoğlu yine Erzincan'da unutulacak mı?

Kaynak: M. ALİ EREN- Aksiyon

Kemaliye:Evleri

Evde Gündelik Yaşam
Evler ve Kapılar
Mimari Özellikleri
Ev Maketleri
Ev Resimleri

Önemli Siteler

- Kemaliye Haber Ajansı

- Doğa Sporları Şenliği

- Kemaliye Köyleri Forumları

- Kemaliye Eğin Radyosu (Aktif Değil)

- KEMAV Vakfı

- Kemaliye Kaymakamlığı

- Kemaliye Evleri

- Kemaliye'de Turizm

- Kedost Turizm Acentası

- Email İle İletişim Grubu


Çanakkale'de Şehit olan Kemaliyeliler!


Kemaliyeli Yazılar

- Eğin'de Ayakkabıcılık

(Osman Bedri Sağçolak)

- Eğin'de Köy Düğünü

(Tacin Ersoy)

- Kemaliyeli Çanakkale Şehitleri


Kemaliye (Eğin) ezgileri ve oyun havaları CD ve Kaseti

Sanatçı: Fikret Köse


Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Resimleri


STK'lar ve Resmi Daireler

Vakıf ve Derneklerimiz
Resmi Daireler, İrtibat


Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ve Kemaliye Temsilciliği

Kuruluş Öyküsü
Tarihi Kentler Birliği
Çekül Vakfı
Kentler Çocuklarındır
7 Bölge 7 Kent

Kemaliye Kenti

 

ve

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği

üyesidir!


Kemaliye Resimleri

Vali Recep Yazıcıoğlu
Kemaliye Amblemler
Kemaliye Haritaları
Kemaliye Evleri
L. Özgünaydın -Evler
L. Özgünaydın-Manzara
Dr. F. Çelikmen Albümü
Kapı Tokmakları
Kemaliye Fotoğrafları
Halı Şti. ve Çuval Dokuma
Folklör ve Fotoğraflar
Taşyolu Fotoğrafları
Tandır Fotoğrafları
Ersoy Atay Albümü 1
Ersoy Atay Albümü 2
Ersoy Atay Albümü 3
Belediye Broşürü
Doga Sporları Resimleri
Eğin Eğitim Kurumları
Bitkiler ve Hayvanlar
Ressam Selami Yazıcı


NÜFUS:

1997

3.086

1990

2.044

1985

3.007

1980

2.614


Göç ve Gurbet

Eğin, Göç ve Gurbet
Gurbette Eğinli
Email Haberleşme Grubu

Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?


 tour, gallipoli, Edirne, Edirne Hotels, Hotels in Edirne, tours Edirne, Central Region of Turkey, Ankara, Ankara Hotels, Hotels in Ankara, Tours Ankara, estambuli istambul, Turkei, Turkiye, Turquia, Istamboul, Bursa, Bursa Hotels, Hotels in Bursa, Tour in bursa, Hotels of Bursa, Canakkale, Canakkale Hotels, Hotels in Canakkale, Hotels of Canakkale, Troya, Tours in  kapatuka, Konya, Konya Hotels, Hotels in Konya, tours Konya, mevlana celalettin rumi, dervishes,


Sorularınız için: bilgi @ kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR. HOSTING By KeskinMavi Hosting.

Kemaliye.net projeleri bir Proje Evi Yerel Kalkınmaya ve Tanıtıma Destek Projesidir.

Son güncelleme: 05/09/10.