Vali Bey Birgün...   


turkcell süper lig fenerbahçe galatasaray beşiktaş diet zayıflama sağlık spor kozmetik moda fal burç iddia türküleri mp3 şarkıları indir resimler

 

English - Summary
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tarihçesi
Kemaliye Adı
Eğitim ve Öğretim
Eğitim ve Öğretim
Eğin'de Sosyal Hayat
Eğin'de Ticari Hayat
Eğin'de Sanayi
Ayakkabıcılık
Eğin Türküleri
Eğin Manileri
El Sanatları
El Sanatları
Eğin Ağzı
Eğin Mutfağı
Eğin Bitki Örtüsü
Eğin'nin Su Kaynakları
Yeraltı Zenginlikleri
Kemaliye'nin Köyleri
Araştırma-Literatür
Kemaliye Haber Ajansı

Kemaliye'de Turizm

Kemaliye'de Yamaç Paraşütü

Eğin'de Turizm
Etkinlikler Takvimi
Gezilmeli Görülmeli
Eğin Fotoğrafları
Eğin'de Ne Yenir, İçilir?
Konaklama Tesisleri
Eğin'de Alışveriş
Eğin'e Nasıl Ulaşılır?

Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting

Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Faydalı Bilgiler ve Gazete Haberleri

Hacı Ali Akın
SKY LIFE (English)
Ferhatların Kenti 1
Ferhatların Kenti 2
Kemaliye'ye...
Kemaliye hazineleri
Azmin Zaferi
Erzincan'da Yaz
Olmadı Sayın Vali
Vali Bey Birgün
Tarihi Kentler Birliği
Bilgisayar hayatımı...
Ali Coşkun
Barışı severim...
Altın Rezervi
100 ton altın rezervi
Taşyolu ve Getirdikleri
Kemaliye hazineleri
Köprü, Ayşe Kulin
Doğu'nun beyefendisi
Turizm Fuarı 1
Turizm Fuarı 2
Kadıgölü
H.Ali Akın M.Y.Okulu
...Ve Nostalji
Cumhuriyet Bayramı
Trilyonluk Miras
1840 Sayımı
Balkırı’da ev sevinci
Özel Müze
Alevi-Sunni ...
Eğin'de Namaz Vakitleri
Hıdır Abdal Sultan
Akıl veren çok
Erozyon Keban'ı ...
Kitaplar ve Tezler
İpekçilik Milli Komitesi
Ankara unutunca...
Bir Toplantı'nın ...
Şiirler
Ermeni İsyanları

Tatil, turist doğal ürünler, outdoor,  rafting, kano, trekking. Tatil fırsatları. Bot safari. Anadolu evleri, tarihi kültür turları.  istamboul, Canakkale, Anzac Tour, Anzac day Cappadocia, Hotels in Cappadocia, Cappadocia Hotels, tours Cappadocia, baloon tours, cave hotels in cappadocia, Kapadokya, sufism, sufist, Kayseri, Hotels in Kayseri, Kayseri Hotels, tours in Kayseri, Trabzon, Trabzon Hotels, Hotels in Trabzon, tours Trabzon, laz, sumela manastiri, monastery, Sinop, Sinop Hotels, Hotels in Sinop

İ

Vali Bey Birgün...

Tarih: 22 Mayıs 1999, Cumartesi

Nasrettin Hoca hikayelerinden sonra şimdi de Vali hikayeleri moda. Artık Erzincan'da sohbetler ‘‘Vali Bey birgün’’ cümlesiyle başlıyor. Kent halkı birbirlerine Vali Yazıcıoğlu ile ilgili hikayeler anlatıyor. Tabii bire bin katarak. İşte ‘‘Vali Bey bir gün.’’ diye başlayan ilginç hikayelerden birkaç tanesi...

Vali Bey bir gün, Sansa Boğazı'nda rafting yapıyormuş. Su çok şiddetli olduğu için botu alabora olan Vali Bey aşağı düşmüş. Vali Bey'in bottan düşerek ölüm tehlikesi atlattığı yerin adı, 'Valibatıran' olarak kalmış. Aynı şekilde zamanın 3. Ordu Komutanı Orgeneral Necati Özgen Paşa'nın bottan düştüğü yere de 'Paşabatıran' adını takmış Erzincanlılar.

Vali Bey bir gün, yamaç paraşütü yapıyormuş. Şiddetli bir rüzgar, Vali Bey'i alıp götürmüş. Korumaları, hayatından endişe ettikleri Vali Bey'i, saatlerce sonra, dağın yamacındaki köylülerin tahsis ettiği eşeğin üzerinde bulmuşlar.

Spordan sosyal meselelere kadar her şeyle ilgilenen Vali Bey bir gün, bir 'Çöpçatan servisi' oluşturmuş. Erzincan'da yaşayan ve çeşitli nedenlerle evlenemeyen insanları biraraya getirerek yuva kurmalarını hedefleyen bu servis, evlilik umuduyla civar kentlerden Erzincan'a yüzlerce erkek akın edince kapatılmış.

Vali Bey birgün, Erzincan'da görev yapan bütün devlet birimlerin üst düzey yetkililerini ve Valilik çalışanlarını halka örnek olmaları için, haftanın üç günü spor yapmayı zorunlu kılmış. Pazartesi, çarşamba ve cuma akşamları saat 18.00'de başlayıp 20.00'ye kadar süren bu zorunlu çalışmaya, ilk zamanlar herkes itaat edilmiş. Ancak bu görevde sıkılmaya başlayan bir çok kamu çalışanı, son zamanlarda, doktor raporu getirerek, kaytarmaya başlamışlar. Vali Bey'in halen titizlikle uyduğu bu programa katılanların sayısı, artık 3-5'i geçmiyormuş.

Vali Bey bir gün, bütün kahvehanelerde kitaplık kurulmasını zorunlu kılmış. Bu kuralı da bizzat kahve kahve dolaşarak uygulatmış.

Erzincanlılar, Kemaliye ilçesini çok seven ve sık sık Keban'a giderek su kayağı yapan Vali Bey'e, 'Kemaliye'nin Valisi' adını takmışlar.

Karım beni yatağa almıyor

Evlenebilmek için yapmadığını bırakmadı Osman dede. Gençliğini ve dinamizmini ispat edebilmek için televizyon kameraları önünde kilometrelerce koştu. Metrelerce yükseklikteki ağaçlara tırmandı. Muradına erebilmek için valinin kapısın çalmaktan bile çekinmedi. Çalıştı çabaladı, Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun da yardımıyla sonunda muradına erdi. Erdi ermesine ama, bu evliliğe ancak 17 ay dayanabildi. Vali yardımıyla evlendi ya yine vali yardımıyla boşanmak istiyor. Valinin kapısın çaldı ve ‘‘ Bu kadın beni yatağa almıyor sayın valim, sen beni önce bu kadından kurtar sonra da yeniden evlendir ’’ dedi.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde oturan 76 yaşındaki Osman Okumuş, eşinin zamansız ölümüyle dul kaldı. Uzun süre kendisine yeni bir hayat arkadaşı arayan Osman dede amacına nail olabilmek için yapmadığını bırakmadı. Abartılı evlilik isteği nedeniyle gazete ve televizyonlara haber konusu oldu. Sonunda 56 yaşındaki Erzincanlı Naime Hanım'la ikinci kez dünya evine girdi. Ama evlilik istediği gibi gitmedi. Hayatınının ikinci baharı çabuk noktalandı. Yeni eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşamaya başladı. Osman dede geçen hafta Erzincan'ın Sansa mevkiinde yapılan rafting yarışmalarına gelerek, kendisine evlenmesi konsunda yardımcı olan Vali Yazıcıoğlu'na ‘‘Evlenmem için büyük yardımlarda bulundunuz şimdi de boşanmam için yardım edin. Mutsuzum. Hanımım benim yatağıma dahi gelmiyor. Beni bu kadından ayırın ve yeniden evlendirin’’ diye dert yandı.

Vali, Osman dedeye rafting sporunu öğrenmesi halinde evlendirmek için yardımcı olabileceğini söyledi. Yazıcıoğlu ‘‘Rafting yap, Fırat'ı yen, seni yeniden evlendireyim’’ dedi. Osman dede şimdilerde harıl harıl rafting yapmaya çalışıyormuş. Osman Dede'nin memlekei olan Artvin Yusufeli benim de baba memleketim olduğu için bu insanları çok iyi bilirim. Kafalarına koyduklarını mutlaka yaparlar. Bu yüzden de eminim eğer Osman dede rafting kazasına kurban gitmezse Fırat'ı yener ve ikinci kez evlenir.

NİŞANTAŞINDA BULUŞALIM

Erenköy'den sonra Nişantası'da D.R Book Store'de kafeteryasında kitap imzalayacağım. Gelirseniz tanışırız.

Hemşire yok doktor verelim

Adana'da 700 yataklı SSK Hastanesi'nde hemşirelerin görevlerini de doktorlar yapmaya başlayacak. Hastanede hemşire sıkıntısı çekilirken doktor bolluğu yaşanıyor. 50'si pratisyen 170 doktorun bulunduğu hastanede, 160 hemşire görev yapıyor. Başhekim Mustafa Ünaldı, torpilini bulan doktorun buraya atama yaptırdığını belirtirken, hemşire sayısının acilen 300'e çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yirmibeş yıl önce 400 yataklı olarak inşa edildiği halde geçen süre içinde yatak sayısı 700'e çıkartılan hastanede en büyük problemin doktor bolluğu olduğunu belirten Başhekim Ünaldı, ‘‘Torpilini bulan geliyor’’ dedi. Oysa personel alımında kısıtlamalar bulunduğunu ve giden hemşirelerin yerine yenilerini alamadıklarını söyleyen Başhekim Ünaldı, ‘‘300 hemşire gereken hastanede 160 hemşire görev yapıyor. Doktor sayısı ise ihtiyaçtan iki katı fazla’’ diye dert yandı.

Yalnız bir oda bulunan genel cerrahi polikliniğinde tam 16 genel cerrah bulunduğuna dikkati çeken Ünaldı, şöyle konuştu:

‘‘SSK Adana Hastanesi'nin doktor ihtiyacı yok. Adana'nın yeni bir hastaneye ihtiyacı var. Adana milletvekillerimizden bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz.

En güzel buzağı yarışması

Sadece genç ve güzel kızlar yakışıklı erkelerler güzellik yarışmalarında boy gösterecek, jüri önünde ter dökecek değiller ya. Bu sefer de buzağılar ‘‘en güzel’’ seçilebilmek için jüri önünde sınav verdiler. Gerçi bizim buzağıların podyumda nasıl duracaklarından pek haberleri yoktu ama olsun. Artık o kadar kusur kadı kızında da olur

Trabzon'un Hayrat İlçesi'nde Tarım İl Müdürlüğü tarafından buzağılar arası güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmanın jüri üyeliklerini Tarım İl Müdürlüğü görevlileri yaptı. Çekişmeli geçen yarışmaya 17 buzağı katıldı.

3 kişiden oluşan jüri üyeleri en güzel buzağı seçmede hayli zorlandı. Jüri üyeleri buzağıların bakımı, gözleri ve sahibine olan yakınlığı gibi özelliklerine dikkat ettiler. Yarışma sonucunda Zinnet Kılıç'a ait buzağı 1'inci seçildi. Vahit Tellioğlu'nunki 2'nci, Melahat Özşamlı'nın buzağı ise 3'üncü oldu. Dereceye giren buzağıların sahiplerine 3'er çuval yem ve hayvan ilacı ile ayrıca birinciye Cumhuriyet Altını, ikinciye yarım altın, üçüncüye ise çeyrek altın verildi. Törende Kaymakam Tamer Orhan, Tarım İl Müdürü Ali Çankaya üreticileri tebrik etti. Daha sonra dereceye giren buzağılar sahipleri ile beraber ilçe merkezinde dolaştırıldı.

Tören öncesi bir konuşma yapan Tarım İl Müdürü Ali Çankaya, ‘‘İlk kez böyle bir yarışma düzenliyoruz. Amacımız hayvancılığı teşvik etmektir’’ dedi.

Birr ki üç dört

Huzurevinde sabah sporu. Edirne Huzurevi'nde kalan yaşlılar Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde toplu halde jimnastik yaptı. Yaşlıların jimnastik gösterisi büyük ilgi çekerken, onlar da kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldılar.

Spor Federasyonu Edirne İl Temsilciliği, ‘‘Gençlik Haftası’’ çerçevesinde ‘‘Haydi Spora’’ adı altında Edirne Huzurevi'nde çeşitli etkinlikler düzenledi. Yaklaşık 60 yaşlı, Spor Akademisi Jimnastik Bölümü öğrencileri Zöhre Özkan, Şennur Toyran ve Semra Güldal'ın önderliğinde yarım saat jimnastik çalıştı. Yaşlılar bastonlarını bir kenara bırakıp gösterilen hareketlerin en iyisini yapmak için çaba harcadı.

Yakınlarının kendilerini aramamasından yakınan yaşlılar, bu etkinlikten oldukça memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Kör tuttuğunu keser

Körler arası hızlı sakal kesme yarışmasına sponsor olacak jilet firması aranıyor. Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi tarafından düzenlenecek olan yarışmanın sloganı ise ‘‘Körler traş olurken ayna kullanmazlar’’. Derneğin Konya Şube Başkanı Haşim Yıldız ‘‘Biz eksikliğimizi birçok alanda yenmeyi başardık, görenlerden daha iyi tıraş oluyoruz. Çünkü bizim sezgilerimiz çok kuvvetli. Biz aynaya ihtiyaç duymadan traş olabiliyoruz.’’ dedi.
 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Kemaliye:Evleri

Evde Gündelik Yaşam
Evler ve Kapılar
Mimari Özellikleri
Ev Maketleri
Ev Resimleri

Önemli Siteler

- Kemaliye Haber Ajansı

- Doğa Sporları Şenliği

- Kemaliye Köyleri Forumları

- Kemaliye Eğin Radyosu (Aktif Değil)

- KEMAV Vakfı

- Kemaliye Kaymakamlığı

- Kemaliye Evleri

- Kemaliye'de Turizm

- Kedost Turizm Acentası

- Email İle İletişim Grubu


Çanakkale'de Şehit olan Kemaliyeliler!


Kemaliyeli Yazılar

- Eğin'de Ayakkabıcılık

(Osman Bedri Sağçolak)

- Eğin'de Köy Düğünü

(Tacin Ersoy)

- Kemaliyeli Çanakkale Şehitleri


Kemaliye (Eğin) ezgileri ve oyun havaları CD ve Kaseti

Sanatçı: Fikret Köse


Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Resimleri


STK'lar ve Resmi Daireler

Vakıf ve Derneklerimiz
Resmi Daireler, İrtibat


Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ve Kemaliye Temsilciliği

Kuruluş Öyküsü
Tarihi Kentler Birliği
Çekül Vakfı
Kentler Çocuklarındır
7 Bölge 7 Kent

Kemaliye Kenti

 

ve

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği

üyesidir!


Kemaliye Resimleri

Vali Recep Yazıcıoğlu
Kemaliye Amblemler
Kemaliye Haritaları
Kemaliye Evleri
L. Özgünaydın -Evler
L. Özgünaydın-Manzara
Dr. F. Çelikmen Albümü
Kapı Tokmakları
Kemaliye Fotoğrafları
Halı Şti. ve Çuval Dokuma
Folklör ve Fotoğraflar
Taşyolu Fotoğrafları
Tandır Fotoğrafları
Ersoy Atay Albümü 1
Ersoy Atay Albümü 2
Ersoy Atay Albümü 3
Belediye Broşürü
Doga Sporları Resimleri
Eğin Eğitim Kurumları
Bitkiler ve Hayvanlar
Ressam Selami Yazıcı


NÜFUS:

1997

3.086

1990

2.044

1985

3.007

1980

2.614


Göç ve Gurbet

Eğin, Göç ve Gurbet
Gurbette Eğinli
Email Haberleşme Grubu

Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?


 tour, gallipoli, Edirne, Edirne Hotels, Hotels in Edirne, tours Edirne, Central Region of Turkey, Ankara, Ankara Hotels, Hotels in Ankara, Tours Ankara, estambuli istambul, Turkei, Turkiye, Turquia, Istamboul, Bursa, Bursa Hotels, Hotels in Bursa, Tour in bursa, Hotels of Bursa, Canakkale, Canakkale Hotels, Hotels in Canakkale, Hotels of Canakkale, Troya, Tours in  kapatuka, Konya, Konya Hotels, Hotels in Konya, tours Konya, mevlana celalettin rumi, dervishes,


Sorularınız için: bilgi @ kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR. HOSTING By KeskinMavi Hosting.

Kemaliye.net projeleri bir Proje Evi Yerel Kalkınmaya ve Tanıtıma Destek Projesidir.

Son güncelleme: 05/09/10.