Bilgisayar kaderimi değiştirdi   


turkcell süper lig fenerbahçe galatasaray beşiktaş diet zayıflama sağlık spor kozmetik moda fal burç iddia türküleri mp3 şarkıları indir resimler

 

English - Summary
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tarihçesi
Kemaliye Adı
Eğitim ve Öğretim
Eğitim ve Öğretim
Eğin'de Sosyal Hayat
Eğin'de Ticari Hayat
Eğin'de Sanayi
Ayakkabıcılık
Eğin Türküleri
Eğin Manileri
El Sanatları
El Sanatları
Eğin Ağzı
Eğin Mutfağı
Eğin Bitki Örtüsü
Eğin'nin Su Kaynakları
Yeraltı Zenginlikleri
Kemaliye'nin Köyleri
Araştırma-Literatür
Kemaliye Haber Ajansı

Kemaliye'de Turizm

Kemaliye'de Yamaç Paraşütü

Eğin'de Turizm
Etkinlikler Takvimi
Gezilmeli Görülmeli
Eğin Fotoğrafları
Eğin'de Ne Yenir, İçilir?
Konaklama Tesisleri
Eğin'de Alışveriş
Eğin'e Nasıl Ulaşılır?

Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting

Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Faydalı Bilgiler ve Gazete Haberleri

Hacı Ali Akın
SKY LIFE (English)
Ferhatların Kenti 1
Ferhatların Kenti 2
Kemaliye'ye...
Kemaliye hazineleri
Azmin Zaferi
Erzincan'da Yaz
Olmadı Sayın Vali
Vali Bey Birgün
Tarihi Kentler Birliği
Bilgisayar hayatımı...
Ali Coşkun
Barışı severim...
Altın Rezervi
100 ton altın rezervi
Taşyolu ve Getirdikleri
Kemaliye hazineleri
Köprü, Ayşe Kulin
Doğu'nun beyefendisi
Turizm Fuarı 1
Turizm Fuarı 2
Kadıgölü
H.Ali Akın M.Y.Okulu
...Ve Nostalji
Cumhuriyet Bayramı
Trilyonluk Miras
1840 Sayımı
Balkırı’da ev sevinci
Özel Müze
Alevi-Sunni ...
Eğin'de Namaz Vakitleri
Hıdır Abdal Sultan
Akıl veren çok
Erozyon Keban'ı ...
Kitaplar ve Tezler
İpekçilik Milli Komitesi
Ankara unutunca...
Bir Toplantı'nın ...
Şiirler
Ermeni İsyanları

Tatil, turist doğal ürünler, outdoor,  rafting, kano, trekking. Tatil fırsatları. Bot safari. Anadolu evleri, tarihi kültür turları.  istamboul, Canakkale, Anzac Tour, Anzac day Cappadocia, Hotels in Cappadocia, Cappadocia Hotels, tours Cappadocia, baloon tours, cave hotels in cappadocia, Kapadokya, sufism, sufist, Kayseri, Hotels in Kayseri, Kayseri Hotels, tours in Kayseri, Trabzon, Trabzon Hotels, Hotels in Trabzon, tours Trabzon, laz, sumela manastiri, monastery, Sinop, Sinop Hotels, Hotels in Sinop

İ

Bilgisayar kaderimi değiştirdi

Tarih: 20.01.2000

Siyaset arenasında 'güleryüzlülüğü ve hoşgörüsüyle' tanınan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, başarısını çalışkanlığına değil, 'kadere ve şansa' bağlıyor
Bir devlet memurunun çocuğu olarak Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde dünyaya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, yaşam mücadelesini AKŞAM'a anlattı. Güleryüzlülüğü ve hoşgörüsüyle tanınan Bakan Aktaş, başarısını çalışmalarına değil, 'kadere ve şansa' bağladı. Ziya Aktaş, bakanlık koltuğuna oturana kadar hep ilklere imza attı.

Meclis'te bilgisayarla içli dışlı olması nedeniyle 'Kabinenin Bill Gates'i' diye adlandırılan Aktaş, ilk-orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. Babası Devlet Meteoroloji İşleri'nde memurdu. Liseden sonra, ODTÜ İnşaat Bölümü'nü kazandı. Master yaptı. Devlet Demir Yolları'ndan (DDY) burs alarak okuyan Ziya Aktaş, askerliğini yaptıktan sonra, ilk görevini burs borcu olarak DDY'de yaptı. ABD'den Fullbright bursu sınavını da kazanan Aktaş, doktora için Türkiye'den ayrıldı. ABD Pennsylvania Lehigh Üniversitesi'nde doktorasını yapan Ziya Aktaş, İngilizce'nin yanı sıra Almanca öğrendi.

'İnsanın kaderi çok ilginç' diyen Aktaş, 'Ben inşaat mühendisiydim. Köprüler mühendisi olarak çalışmıştım. Doktora çalışmalarım sırasında, yeni kullanılan bilgisayarı tanıdım ve doktora tezimi de bilgisayar yardımıyla 1969'da bitirdim. Hemen Türkiye'ye döndüm tekrar ODTÜ'ye geldim' diye konuştu. Geçmişi anarken bir ara gülümseyen Aktaş, eşi Jale Hanım'la da üniversitede tanışıp evlendiğini anlattı. ODTÜ'de kurulan Hesap Bilimleri Bölümü'ne katılan Ziya Aktaş, 'Daha sonra kısmet oldu, 1977 yılında bu bölümün adı, Bilgisayar Mühendisliği olarak değiştirildi. Bu bölümün 'ilk' başkanı da ben oldum' dedi.
ABD'de ders verdim
1978 yılında, Türkiye'de Bilgisayar Mühendisliği dalında 'ilk profesör' olarak bir ilke daha imza atan Aktaş, 'Bu onur benim olduğu için çok mutluyum. Daha sonra 1981'de ABD'ye Purdue Üniversitesi'ne ziyaretçi profesör olarak gittim, Indiana'da ders verdim. Sonra tekrar Türkiye'ye dönmeye karar verdim' diye anlattı dolu dolu yıllarını. Aktaş, ABD'de iken yaptığı çalışmaları topladığı 'Bilgi sistemlerinin modellenmesi' adlı kitabının yurtdışında bu konuda basılmış ilk kitap olduğunun da altını çizdi.
Ziya Aktaş, 1988'de ODTÜ'deki Bölüm Başkanlığı'ndan istifa ettiğini belirtti.
STRABİS Bilgi Sistemleri adında bir danışmanlık şirketi kuran Bakan Aktaş, orada da genel müdürlük yapıp, bilgi teknolojisi, bilgisayar ve iletişimle ilgili konularda hem özel kuruluşlara hem de kamu kuruluşlarına teknik danışmanlık hizmeti vermiş.
Ecevit'le tanışma
Üç yıl sonra, şirketi kapatan Aktaş, üniversitede kısmi statüde çalışırken, bu kez Devlet İstatistik Enstitüsü'nde (DİE) danışmanlık yapmaya başladı. O dönemde DİE Başkanı Orhan Güvenen, Başkan Yardımcılığı önerdiği Aktaş'la, dört yıl birlikte çalıştı. Aktaş'ın siyasetle tanışması da DİE'de iken oldu. Ziya Aktaş'ın 'Ulusal Bilgi Sistemi' diye adlandırdığı çalışma 1995'te Ecevit'in dikkatini çekti. Aktaş o günleri şöyle anlattı;
'Sayın Ecevit'e çalışmamı sunmak istemiştim. Meclis'teki odasına gittim tanıştık. O sırada, teknik bazda, bilgi konusunda Sayın Ecevit'e ve DSP'ye yardımcı olabileceğimi de söyledim. Hoşuna gitti. Sonra görüşmedik. Ekim ayına kadar, adaylık için son üç gün öncesinde bana teklifte bulundu, listeye aldı.'
Aktaş, sorularımızı şöyle yanıtladı:


* O zamana kadar politikayı düşünmüş müydünüz?

Hayır. Aslında bundan çok değil, 4-5 yıl önce birisi çıkıp da bana 'Politikaya gireceksin, milletvekili, bakan olacaksın' dese, 'Şaka ediyorsun' derdim. Hepsi böyle peşpeşe oldu. Onun için Allah'a şükrediyorum. Bütün bu çalışmalarımda Allah'ın beni utandırmamasını diliyorum.

* Siyasetteki hedefiniz ne?

Benim için en önemli hedef, Türkiye'de bir Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı'nın kurulmasıdır. Çünkü bu konularda boşluk var, belirsizlik var. Bu çalışmaların değerlendirilmesi, Türkiye'nin yararına olacaktır. Böyle bir bakanlık kurulması da zaman alacaktır.

* Meclis'te de bir ilke imza attınız değil mi?

Evet. Meclis Bilgi ve Bilgi Teknoloji Grubu'nu oluşturduk. Beni Grup Başkanı seçtiler. Bir süredir de onun çalışmasını yapıyoruz.

* Bakan olduğunuzu nasıl haber aldınız?

Önce çeşitli gazetelerdeki arkadaşlarım nasıl haber aldılar bilemiyorum, adımı yayınladılar. Adımı görüyordum ama, bir bakıma Sayın Genel Başkan'a sormaya utanıyordum. İnanır mısınız, televizyonda Sayın Genel Başkan isimleri açıkladığında öğrendim.

* Neler hissettiniz?

Zorlukları yaşayarak bugünlere geldik. Kadere de inanırım, Allah'a da. Bir yerde bir büyük varlığın sizi yönlendirdiğine inanıyorsunuz. Heyecanlandım. Çok mutlu oldum, rahatladım. Çünkü dört gün boyunca olacak mı, olmayacak mı diye tereddüt geçiriyorsunuz. Bundan önceki kabinede de adım geçiyordu, olmadı. Neden heyecanlandım biliyor musunuz, bir yerde Bülent Ecevit, Türkiye için artık bir simge haline geldi. Ülke, halk sevgisi laiklik, Atatürk ilkeleri açısından benim için bir simge haline geldi. Böylesine önemli bir ismin Başbakan olduğu kabinede bakan olarak görev almak, rüyamda bile görsem, inanamayacağım bir şeydi.

Spordan uzak duruyorum

Üniversite yıllarında, Ecevit'i gazeteci ve konuk konuşmacı olarak DTCF'deki bir panele davet ettiklerini hatırlayan Ziya Aktaş, şimdi kabinede mesai arkadaşı olmaktan kıvanç duyduğunu söyledi.
Üniversite yıllarında müzik kulübünde olduğunu, o zamanlar sesi güzel olduğu için Türk Sanat Müziği parçalarını seslendirdiğini belirten Bakan Aktaş, ev yaşamında herşeyi eşi Jale Hanım'ın yürüttüğünü anlattı. Ziya Aktaş, lahana sarması dışında her yemeği sevdiğini belirtirken, spordan uzak durduğunu da itiraf etti. İnönü siyasetteyken, hocalık yaptığını anlatan Aktaş, 'Bir tarihçi olsaydım, özellikle Anadolu'yu karış karış gezerdim' dedi.

Kendimle barışığım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş, henüz atandığı bakanlıkla ilgili brifingler aldığını söyledi. Yapacaklarını daha sonra anlatacağını söyleyen Aktaş, kendisiyle barışık olduğunu, bu yükün de altından kalkmak için var gücüyle çalışacağını belirtti. Ziya Aktaş, 'Allah beni pişman etmesin. Yaptığım şeylerden pişman olmadım. Doğru bildiğim, inandığım şeyleri yapmaya çalıştım. İnsanın kendi kendini görmesi zor ama, belki de Allah'ın büyüklüğüne inanmaktan dolayı kendimle barışık durumdayım. Huzur var. Kökten laikliğe Atatürk ilkelerine inanıyorum' diye konuştu. Eşi Hazine Müsteşarlığı'nda, Dünya Bankası Projelerinden Sorumlu Daire Başkanı olan Aktaş'ın iki oğlu var.


Şeyda APAYDIN: Akşam Gazetesi

Kemaliye:Evleri

Evde Gündelik Yaşam
Evler ve Kapılar
Mimari Özellikleri
Ev Maketleri
Ev Resimleri

Önemli Siteler

- Kemaliye Haber Ajansı

- Doğa Sporları Şenliği

- Kemaliye Köyleri Forumları

- Kemaliye Eğin Radyosu (Aktif Değil)

- KEMAV Vakfı

- Kemaliye Kaymakamlığı

- Kemaliye Evleri

- Kemaliye'de Turizm

- Kedost Turizm Acentası

- Email İle İletişim Grubu


Çanakkale'de Şehit olan Kemaliyeliler!


Kemaliyeli Yazılar

- Eğin'de Ayakkabıcılık

(Osman Bedri Sağçolak)

- Eğin'de Köy Düğünü

(Tacin Ersoy)

- Kemaliyeli Çanakkale Şehitleri


Kemaliye (Eğin) ezgileri ve oyun havaları CD ve Kaseti

Sanatçı: Fikret Köse


Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Resimleri


STK'lar ve Resmi Daireler

Vakıf ve Derneklerimiz
Resmi Daireler, İrtibat


Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ve Kemaliye Temsilciliği

Kuruluş Öyküsü
Tarihi Kentler Birliği
Çekül Vakfı
Kentler Çocuklarındır
7 Bölge 7 Kent

Kemaliye Kenti

 

ve

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği

üyesidir!


Kemaliye Resimleri

Vali Recep Yazıcıoğlu
Kemaliye Amblemler
Kemaliye Haritaları
Kemaliye Evleri
L. Özgünaydın -Evler
L. Özgünaydın-Manzara
Dr. F. Çelikmen Albümü
Kapı Tokmakları
Kemaliye Fotoğrafları
Halı Şti. ve Çuval Dokuma
Folklör ve Fotoğraflar
Taşyolu Fotoğrafları
Tandır Fotoğrafları
Ersoy Atay Albümü 1
Ersoy Atay Albümü 2
Ersoy Atay Albümü 3
Belediye Broşürü
Doga Sporları Resimleri
Eğin Eğitim Kurumları
Bitkiler ve Hayvanlar
Ressam Selami Yazıcı


NÜFUS:

1997

3.086

1990

2.044

1985

3.007

1980

2.614


Göç ve Gurbet

Eğin, Göç ve Gurbet
Gurbette Eğinli
Email Haberleşme Grubu

Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?


 tour, gallipoli, Edirne, Edirne Hotels, Hotels in Edirne, tours Edirne, Central Region of Turkey, Ankara, Ankara Hotels, Hotels in Ankara, Tours Ankara, estambuli istambul, Turkei, Turkiye, Turquia, Istamboul, Bursa, Bursa Hotels, Hotels in Bursa, Tour in bursa, Hotels of Bursa, Canakkale, Canakkale Hotels, Hotels in Canakkale, Hotels of Canakkale, Troya, Tours in  kapatuka, Konya, Konya Hotels, Hotels in Konya, tours Konya, mevlana celalettin rumi, dervishes,


Sorularınız için: bilgi @ kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR. HOSTING By KeskinMavi Hosting.

Kemaliye.net projeleri bir Proje Evi Yerel Kalkınmaya ve Tanıtıma Destek Projesidir.

Son güncelleme: 05/09/10.